Pastërtia e kandidatëve, ambasadorja Kim publikon vendimin e DASH për Tom Doshin

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim në një thirrje të fundit drejtuar partive politike në Shqipëri për të mos kandiduar emra që bien...

Programi i PD-së për mirëqenien sociale, Dorian Teliti flet me shifra: Do çlirojmë ekonominë

Partia Demokratike prezantoi këtë të hënë para qytetarëve programin, që sipas saj do të kontribuojë në përmirësimin e mirëqenies sociale. Përveç dyfishimit të ndihmës ekonomike...

Policia paralajmëron për rrezikun e vjedhjes së të dhënave përmes ‘WhatsApp’: Situatë serioze

Policia e shtetit paralajmëron lidhur me rrezikun e vjedhjes së të dhënave personale të përdoruesve të ‘WhatsApp’ përmes një skeme mashtrimi që po qarkullon...

Në prag të zgjedhjeve në Kosovë, 13% e fjalimeve të politikanëve në fushatë, me akuza e kundërakuza

Gjuha e politikanëve kosovarë në këtë fushatë elektorale vlerësohet si ndër më të ashprat. Deri tani, nga monitorimi i kryer, rezulton se 13% e...

Tre të vdekur dhe 290 të infektuar në Kosovë nga Covid-19

Kosova në 24 orët e fundit ka kryer 2388 teste të dyshuara për Covid-19, ndërsa 290 prej tyre janë konfirmuar pozitivë. Të dhënat mbi pandeminë...

LEXIM I KËSHILLUAR

Mjekja tregon se kush duhet t’i nënshtrohet testit të shpejtë për COVID-19

Rritja e personave të prekur me COVID-19 po vjen si pasojë e humbjes së vigjilencës ndaj masave mbrojtëse, kryesisht nga moshat e reja. Specialistët...

Kundërpërgjigjet Rusia, dëbon diplomaten shqiptare

Rusia do të dëbojë një diplomat shqiptar si kundpërgjigje për largimin e diplomatit rus nga Tirana dy javë më parë. Vendimi është bërë i ditur...

Lewis Hamilton zgjat kontratën me Mercedes

Piloti i garave të Formulës 1, Lewis Hamilton do të vijojë të garojë për skuadrën e Mercedes edhe për sezonin e ardhshëm. Tridhjetegjashtëvjeçari ka nënshkruar...

KRYESORE NGA VENDI

Kuvendi miraton zgjatjen e koncesionit të aeroportit të Rinasit deri në vitin 2040

Koncesioni i aeroportit ndërkombëtar të Rinasit “Nënë Tereza” do të zgjasë deri në vitin 2040. Kontrata e re, e miratuar me 90 vota në...

Situata e koronavirusit, Vasili akuza ndaj Ramës

Pas konferencës së kryeministrit Edi Rama për situatën e krijuar nga pandemia, Petrit Vasili reagoi duke thënë se kreu i qeverisë nuk ka dhënë...

‘Në kërkim të Venerës’, filmi kosovar që merr çmimin special të jurisë në Holandë

Filmi  kosovar ‘Në kërkim të Venerës’ me regji të Norika Sefës, ka fituar çmimin special të jurisë në festivalin e filmit në Roterdam të...

Korrupsioni në spital, prokuroria lëshon urdhër-ndalime edhe për tre infermiere dhe një sanitare

Prokuroria dyshon se rasti i korrupsionit në spitalin Shefqet Ndroqi, denoncuar në media pak javë më parë, nuk është i izoluar, ndaj ka lëshuar...

Rikthehen reshjet e shiut, 3700 hektarë tokë të përmbytura në Shkodër, banorët apel për ndihmë

Nisja e reshjeve të shiut në qarkun e Shkodrës ka rënduar situatën në zonat në e përmbytura në njësitë administrative Dajç dhe Ana e...

Qeveria u kërkon ndihmë mediave për të shtuar besimin e qytetarëve te sistemi spitalor

Kryeministri Edi Rama kërkoi sot ndihmën e mediave për të shtuar besimin e qytetarëve te sistemi shëndetësisë në mënyrë që për trajtimin e rasteve...

Tre dyshimet për mbërritjen e varianteve të reja të COVID-19 në vend

Autoritetet shëndetësore në Shqipëri kanë konfirmuar sot zyrtarisht se kanë 'dyshime të arsyeshme' se variantet e reja të COVID-19 mund të jenë të pranishme në...

Neglizhenca e masave, Rama paralajmëron rritjen e gjobave për baret, restorantet dhe qendrat tregtare

Gjatë konferencës së sotme për situatën epidemiologjike në vend, kryeministri Edi Rama deklaroi se do të rrisë gjoba ndaj lokaleve, bareve dhe restoranteve, të...
Banner 300×250 Anesor 1111

KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Nënshkruhet marrëveshja me ‘Sinofarm’, brenda shkurtit në RMV do mbërrijnë 200 mijë doza vaksinash

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, ka nënshkruar marrëveshjen për furnizim me vaksina kundër COVID-19 me kompaninë kineze “Sinofarm”. Referuar marrëveshjes, rreth...

Kina pa raste infektimi, të gjithë të infektuarit raportohet se janë të importuara nga jashtë

Kur e gjithë bota po përballet me një valë të tretë të pandemisë, Kina cilësuar si vendi i origjinës së COVID-19 duket se po...

Nënkryetari i PSD, Hyseni tregon rëndësinë e angazhimit amerikan në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Nënkryetari i Partisë Socialdemokrate, Zgjim Hyseni në një intervistë për Euronews Albania tha se letra e Joe Biden drejtuar Vuçiç përbënte një lajm të...

”Serbia të njohë Kosovën”, letra e Biden, analistët kërkojnë përgjegjshmëri nga politikanët

Letra e presidentit amerikan, Joe Biden, dërguar presidentit serb Aleksandër Vuçiç, me të cilën i kërkohet njohja reciproke Serbi-Kosovë, gëzoi shumë politikanët kosovarë. “Unë kam...

Pasiguria ndaj vaksinave, komunitetet në Britani ende skeptikë, Afrika e Jugut ‘ndal’ AstraZeneca

Më shumë se 12 milionë njerëz në Britaninë e Madhe kanë marrë dozën e parë të vaksinës. Pavarësisht procesit të shpejtë të vaksinimit, autoritetet shëndetësore...

Rihapje mes frikës, nën masa strikte anti-COVID, Austria rihap shkollat, dyqanet dhe parukeritë

Pas një izolimi të tretë kombëtar, autoritetet në Austri kanë vendosur të rihapin shkollat, dyqanet, sallonet e bukurisë dhe muzetë, por rihapja do të...

Josep Borrell: Rusia nuk dëshiron një dialog konstruktiv me Evropën

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se Rusia nuk dëshiron dialog konstruktiv me Evropën. Në një deklaratë në Twitter,...

Kandidatja e AAK-së, Pranvera Ejupaj: Do të udhëheqim Kosovën, kemi ofertën më të mirë për president

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka si moto kryesore “Haradinaj për President” gjatë kësaj fushate zgjedhore duke deklaruar hapur se ajo synon të nxjerrë...

TË FUNDIT

Barcelona dhe PSG arrijnë fitore të rëndësishme, vijojnë përpjekjet për të kapur kreun e kampionateve

Barcelona arriti një tjetër sukses në kampionatin spanjoll duke përmbysur 3-2 në transfertë Real Betisin të dielën. Katalanasit u shtangën nga një gol i...

Pandemia, ministrja Manastirliu: Prirje shqetësuese javët e fundit, 78% e kapaciteteve në spitale të zëna

Prirja shqetësuese e pandemisë dy javët e fundit ka nxitur ministren e Shëndetësisë Ogerta Manstirliu t’u bëjë thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë në zbatimin...

LIVE | Kryeministri Rama konferencë të jashtëzakonshme për situatën e COVID-19

Kryeministri Edi Rama po mban aktualisht një konferencë të jashtëzakonshme për situatën e COVID-19. Lajmi në përditësim...

Rama: Në Shqipëri ka sinjale të arsyeshme për futjen e varianteve të reja të virusit

Kryeministri Edi Rama gjatë një konference për situatën e koronavirusit u shpreh se në Shqipëri ka sinjale të arsyeshme për futjen e mutacioneve të...

KËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Çështja e detit me Greqinë, dy ndryshime dhe një mësim

Vendimi i Greqisë për të zgjeruar detin territorial në 12 milje në detin Jon është një mesazh i qartë politik që reflekton ndryshimet e...

Le të jemi seriozë!

Winston Churchill thoshte se në politikë të jashtme orientohem gjithnjë nga deti. Ndonëse në kontekstin britanik, edhe për shkak të komonuelthit, kjo nënkupton epërsinë...

Kur do t’i shohim udhëheqësit serb të ulen në gjunjë si Willy Brandt për krimet në Kosovë?

“Unë bëra atë që bëjnë njerëzit kur fjalët dështojnë,” – do të shpjegonte 50 vite më parë, Kancelari Gjerman Willy Brandt aktin e tij...

Mundësia e Gjermanisë

Votuesit amerikanë kanë vendosur. Joe Biden do të jetë Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Pas një fushate të ashpër elektorale dhe viteve...

Do you have a question?

L I V I N G

In partnership with

for sustainable act , ethical fashion ,slow food and eco-travel

Çështja e detit me Greqinë, Meta i kujton Ramës vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Nga Korça ku vizitoi Myftininë e këtij qyteti për të mbështetur nismën për dhurimin vullnetar të gjakut, Presidenti Ilir Meta ka replikuar me komentet...

Vetingu konfirmon në detyrë drejtorin e policisë së Vlorës Artion Duka

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit të zyrtarëve të policisë vendosi sot të konfirmojë në detyrë drejtorin e policisë së Vlorës, Artion Dukën. Në tre komponentët...

RMV firmos sot marrëveshjen me autoritetet kineze për blerjen e 200 mijë vaksinave

Maqedonia e Veriut firmos sot marrëveshjen me autoritetet kineze për blerjen e 200 mijë vaksinave kundër COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe deklaroi se dozat...

Basha prezanton programin për mirëqenie sociale, zotohet se do të rrisë pensionet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha prezantoi sot nga selia blu programin "Shqipëria fiton mirëqenien sociale", për të cilën tha se ka bashkëpunuar me...

VIDEO

Dialogu Kosovë-Serbi, Ismajli: Hoti, profil joproporcional në krahasim me Vuçiç. Spostimi i Thaçit nuk është lajm i mirë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ishte pjesë e një diskutimi virtual në kuadër të Samitit të Parisit, organizuar nga Presidenti francez  Macron dhe Kancelarja...

Regjistrimi i tokave në bregdet, Shoqata e Pronarëve të Borshit, 6 kërkesa kryeministrit Rama

Shoqata e Pronarëve të Borshit për Zhvillim i ka drejtuar një letër me 6 kërkesa kryeministrit Edi Rama, sa i takon nismës së regjistrimit...

EMISIONET

13 vjetori i pavarësisë, pritet letra e Biden për Kosovën

Letra që presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka dërguar homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç për njohjen e shtetit...

Greqia vendos masa të reja anticovid për fluturimet

Greqia njoftoi të dielën se do të zgjasë kufizimet për fluturimet kombëtare dhe ndërkombëtare deri në datën 22 shkurt. Udhëtarët që fluturojnë për në Greqi duhet...

Kampion në moshën 43-vjeçare, Tom Brady shkruan tjetër kapitull në futbollin amerikan

Tom Brady ia doli të dielën të shpallë kampion në futbollin amerikan skuadrën e tij të re Tampa Bay Buccaneers, e cila mposhti 31-9...

Gazetari i Euronews Albania, Ardit Hoxha analizon përgatitjet për fushatën

Ardit Hoxha, gazetar i Euronews Albania tregoi se procesi për regjistrimin e partive ka nisur që prej ditës së enjte, javën e shkuar. “Ishin dhjetë...

MË TË LEXUARAT

Moti i keq në Evropë, stuhitë e dëborës dhe reshjet e dendura të shiut përfshijnë shumë shtete

Stuhia ‘Darcy’ e quajtur në Mbretërinë e Bashkuar edhe si 'bisha nga Lindja 2’ ka mbuluar me dëborë pjesën më të madhe të Anglisë...

Bashkitë, 6.8 miliardë lekë detyrime të prapambetura

Pushteti vendor vijon të ketë një stok të detyrimeve të prapambetura të cilat në fund të vitit 2018 shënuan rreth 6.8 miliardë lekë. Krahasuar me...

Ishujt më të bukur të Greqisë, për të cilët mund të mos keni dëgjuar

Nga ishujt në formë fluture dhe kuaj deti, tek qytezat thuajse të humbura në rrjedhën e kohës, Greqia është shtëpia e madhe e qindra...

Zgjedhjet, qytetarët dyshues, optimizëm i ulët se 14 shkurti do të sjellë ndryshme në Kosovë

Kosovarët presin ndryshime nga zgjedhjet e 14 shkurtit. Kur kanë ngelur edhe 10 ditë që ata të shprehen me votë, subjektet politike vazhdojnë të bëjnë...

Fati i Kosovës në Ballkanin Perëndimor do të përcaktojë stabilitetin në vijim të Evropës

Si një kandidate për deputete në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë dua të ngre zërin e shtresës së margjinalizuar, të të rinjve,...

Dioksidi i karbonit arrin nivele rekord në atmosferën e Tokës

Niveli i dioksidit të karbonit në atmosferën e Tokës ka arritur nivele rekord, sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Meteorologjisë (World...

Miratohet rezoluta për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, PE: Mosveprimi, gabim strategjik

Në një rezolutë të miratuar këtë të enjte me 412 vota pro, 136 kundër dhe 30 abstenime, Parlamenti Evropian thekson se dështimi për të...

Evropa përballë një krize shëndetësore, nëse nuk rregullon me ligj tregun e produkteve të kanabisit

Tregu i kanabidiolit (CBD, përbërësi kryesor i bimës së kanabisit) është zhvilluar me shpejtësi dhe befasi marramendëse, mundësuar nga një zbrazëti në legjislacionin për...

Skandali i pedofilisë, Princi Andrew tërhiqet nga të gjitha funksionet publike

Princi Andrew është tërhequr nga të gjitha funksionet e deritanishme publike pas skandalit të pedofilisë me mikun e tij, miliarderin Jeffrey Epstein, i cili...

Papa në Japoni bën thirrje kundër armëve bërthamore

Papa Françesku mbërriti në Japoni këtë të shtunë, si pjesë e një udhëtimi një javor në Azi. Kjo është vizita e dytë papale në...

KOSOVA

Analisti Shkëlzen Maliqi komenton deklaratën e Vuçiç ndaj presidentit Biden

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi u shpreh në Euronews Albania se edhe analistët dhe politikanët në Serbi e kishin paralajmëruar qëndrimin e Joe Biden për...

Kurti e Osmani bashkë për fushatë në Gjakovë, synojnë mbi 61 mandate

Në ditën e pestë të fushatës zgjedhore, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti bashkë me Presidenten në detyrë Vjosa Osmanin, zhvilluan takime...

Marrëveshja e Uashingtonit, analistët në Kosovë kërkojnë zbatimin e të marrëveshjes me Serbinë

Qeveria e re e Kosovës që do të formohet pas zgjedhjeve të 14 shkurtit duhet të zbatojë marrëveshjen e Uashingtonit mes Kosovës dhe Serbisë....

Haradinaj Vuçiçit: Njihe pavarësinë e Kosovës ose do bashkohemi me Shqipërinë

Bashkimi kombëtar me Shqipërinë është përmendur shpesh në fushatën zgjedhore në Kosovë. Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, i ka dërguar...

MAQEDONIA E VERIUT

RMV e hapur edhe për vaksinat ruse, korrespondentja e Euronews Albania në Shkup raporton

Maqedonia e Veriut firmos nesër marrëveshjen me autoritetet kineze për blerjen e 200 mijë vaksinave kundër COVID-19. Ishte Venko Filipçe ai që sqaroi se nuk...

Bojkoti i mësimit në RMV, reagimi i ministres Carovska nxit përgjigje të ashpra te maturantët

Bojkoti i mësimit dhe ultimatumi i maturantëve në Maqedoninë e Veriut për përgysmimin e provimeve në maturën shtetërore ka marrë një përgjigje të prerë nga ministrja e arsimit. Milla Carovksa,...

Pse kundërshtohet Ziberi? Opozita shqiptare në RMV para zyrës së Avokatit të Popullit

Avokati i popullit në Maqedoninë e Veriut Naser Ziberi, u betua para Parlamentit, për të ushtruar detyrën me përgjegjësi dhe profesionalizëm por, emërimin e...